STANOVISKO ČMKOS K NÁVRHU O MINIMÁLNÍ MZDĚ
Českomoravské konfederace odborových svazů k Návrhu nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 567/2006 sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, ve znění pozdějších předpisů
Obecně k návrhu
Českomoravská konfederace odborových svazů vítá iniciativu předkladatele vedoucí ke zvýšení minimální mzdy od 1. 1. 2022 o 2 800 korun na úroveň 18 000 Kč a s tím spojené zvýšení nejnižších úrovní zaručené mzdy.
Jsme přesvědčeni, že minimální mzda musí svého příjemce hmotně zabezpečit tak, aby si byl schopen obstarat základní životní potřeby. Je smutnou realitou dneška, že i v mnoha kvalifikovaných oblastech, jako je například zdravotnictví a sociální péče, pracuje velké množství zaměstnanců za minimální mzdu, proto vnímáme iniciativu za zvýšení minimální mzdy velmi citlivě. O tom, že současná výše minimální mzdy (15 200 Kč) toto neumožňuje, se přesvědčila samotná vláda, když v únoru tohoto roku navýšila kompenzační bonus OSVČ z důvodu pandemie coronaviru z 500 Kč na 1 000 Kč na den s odůvodněním, že s 500 Kč na den se nedá přežít.
Je nezbytné zdůraznit, že i přes zvyšování minimální mzdy v uplynulých letech patří Česká republika k zemím Evropské unie s nejnižší úrovní minimální mzdy. Konkrétně k 1. lednu tohoto roku byla úroveň minimální mzdy šestou nejnižší ze všech zemí sledovaných Eurostatem. ČMKOS dlouhodobě usiluje o konvergenci platů a mezd v ČR se zeměmi od našich hranic na západ. Důležitým krokem k tomuto cíli je dostatečné navýšení úrovně minimální mzdy.
Pakliže má minimální mzda plnit svou ekonomicko-kriteriální funkci, má zaručit příjemci dostatečný příjem, aby nemusel být poživatelem sociálních dávek, je její navýšení nevyhnutelné. I z těchto důvodů považujeme navrhovanou částku 18 000 Kč jako minimálně možnou, nepodkročitelnou.
Tuto připomínku považuje ČMKOS za doporučující.
V Praze dne 12. července 2021