Aktuality
Zvýšení ošetřovného
Poslanecká sněmovna schválila návrh zákona, kterým se zvyšuje krizové ošetřovné ze 70 % na 80 % denního vyměřovacího základu (standardní ošetřovné činí 60 %), a to zpětně od 1. 3. 2021. Návrh zákona byl postoupen Senátu, který by jej měl projednávat příští týden. Pokud navrhovaná právní úprava nabude účinnosti, ošetřovné v sazbě 80 % DVZ bude všem bez žádosti doplaceno i za kalendářní dny péče v období od 1. 3. 2021, doplatek bude uhrazen do konce května 2021. Tento týden schválila Poslanecká sněmovna i další změnu v oblasti ošetřovného, a to rozšíření okruhu lidí s nárokem na krizové ošetřovné i na příbuzné dítěte v přímé nebo vedlejší linii (prarodiče, sourozence, tety, strýce), i když nežijí ve společné domácnosti s dítětem, ale jsou účastni nemocenského pojištění. Splnění podmínky příbuzenského vztahu by dokládali OSSZ čestným prohlášením.
Ošetřovné aktuálně
Na základě mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví se od pondělí 12. 4. 2021 změnilo dosavadní plošné uzavření školských a dětských zařízení tak, že se pro většinu dětí umožní jejich postupný návrat do škol a školek. U systému rotační výuky zůstává nárok na ošetřovné při péči o dítě ve dnech, kdy je nařízena distanční výuka. Pokračuje se v dříve uplatněných žádostech, na nárok nemá vliv, pokud v mezidobí např. dítě dosáhlo věku 10 let. V případě dvou děti, z nichž každé má distanční výuku v jiný týden, lze čerpat ošetřovné na obě děti, u každého dítěte však musí být podána samostatná žádost. Dny, kdy dítě mělo umožněnu prezenční výuku ve škole, se nevykazují jako dny péče, dávka za ně tedy nenáleží. Podrobnější informace jsou uvedeny na webu ČSSZ.
Firmy musí vracet peníze z programu Antivirus
V žádostech o podporu v rámci programu Antivirus, jímž stát přispívá podnikům zasaženým pandemií na mzdy, firmy značně chybují. Úřad práce provedl od května 2020 do konce března 2021 celkem 1 387 kontrol, u 1 064 z nich už je známý výsledek, u 41,5 % z nich (442 zaměstnavatelů) musel ÚP vyzvat k vrácení části nebo celého poskytnutého příspěvku. Nejčastějšími chybami jsou situace, kdy statutární zástupce uzavřel pracovní smlouvu sám se sebou nebo zaměstnavatel nárokoval náhradu mzdy pro zaměstnance, u nichž nastala překážka ještě před spuštěním programu. Firmy musejí podporu vracet i kvůli tomu, že neodvedly pojistné, chybně stanovily průměrný výdělek nebo zaměnily hrubou mzdu za náhradu mzdy. V říjnu 2020 přitom chybovalo pouze 30 % kontrolovaných firem. Je zřejmé, že se nyní provádí pečlivější kontroly a firmy Antivirus také více zneužívají.
Kontroly testování zaměstnanců
Testování zaměstnanců ve firmách začne kontrolovat vedle hygieniků i inspekce práce. Hygienickým stanicím vypomůže zatím 59 inspektorů inspekce práce, jejich počet se může ještě zvýšit. Testování zaměstnanců ve firmách, institucích, úřadech i neziskových organizacích je povinné, a to jednou týdně. Podle ministryně práce Maláčové nemají krajské hygienické stanice na kontroly dostatek pracovníků, proto s touto činností pomůžou i inspektoři práce. Cílem MPSV není šikanovat či trestat zaměstnavatele, ale především jim poskytovat poradenství. V oblastních inspektorátech jsou bezplatné informační linky, denně odpovídají v průměru na tisíc dotazů. Kontrolu inspektoři nyní zahajují jen po závažných podnětech, při jasných informacích o porušování předpisů či v případech, kdy se na pracovišti ohrožuje zdraví či život.